Olga Tokarczuk – Maailma kõige inetum naisterahvas / Путь Людей Книги

Olga Tokarczuki nimi ei ütelnud mulle enne viimaste nobelistide väljakuulutamist mitte midagi. “Loomingu Raamatukogus” olev “Maailma kõige inetum naisterahvas” oli mul juba paar aastat riiulis, aga seni polnud seda kätte võtnud. Võib ütelda, et nagu “Loomingu Raamatukoguga” sageli juhtub, on nende lühikesed valikud autori loomingust otsekui isutekitajateks: esmatutvuse järgi sa kas tunned mingit tõmmet autori suunas või ei tunne. Siiski pean selle raamatu puhul ütlema, et palju suurem isutekitaja oli järelsõna, kus oli juttu ka Tokarczuki romaanidest.

Kogu ise on valik autori novellidest, mida kõiki iseloomustab ehk mitte päris oma õiges kohas olemine. Kõige eredamalt jäi meelde just mitte sõnagi poola keelt ostkava võõramaise professori seiklused Poolas, kus see võõrsilolemine avaldus kõige puhtamal kujul. Aga sellest “Loomingu Raamatukogu” kogust ei tahagi praegu pikemalt rääkida, vaid läheks kohe vahetult peale selle lugemist alustatud Tokarczuki 1993. aastal ilmunud debüütromaani “Raamaturahva reis” juurde. Lugesin seda vene keeles, kirjastuses ACT aastal 2002 ilmunud tõlkes.

undefined “Raamaturahva reis” (ehk vene keeles “Путь Людей Книги” on raamat ideaali otsingutest ja selles, kes on väärt seda leidma ja kes mitte. Raamatut võib pidada mingis mõttes müstiliseks romaaniks ja lugeda seda kui põnevat teost, Teisest küljest võib seda näha kui mõistujuttu inimlikest ideaaliotsingutest ja usust, et kusagil on see Ideaalne, mis teeb imesid ja annab Teadmise ja Tarkuse!

Raamat jutustab salaordu liikmetest, kes on seadnud endale eesmärgiks otsida üles Püreneede mäestiku ühte mahajäetud kloostrisse peidetud kunagi Piibli patriarhile Eenokile antud Raamat, milles peituvat Teadmine, mis tegevat imesid ja täitvat soove. Ja nagu selliste rännakutega ikka hakkavad osalised, kes pole väärt seda imet kogema järk-järgult ära kukkuma ning lisanduvad need, kes algselt pole seda üldse otsinud. Oma lahenduses on Tokarczuk tegelikult läbinisti traditsiooniline: Raamatuni jõuab ja seda saab katsuda vaid see seltskonna liige, kes seda üldse ei otsi ja kelle jaoks see pole üldse oluline. Kõik suured imed jäävad toimumata, ent selle tegelase elus toimub üks väike ime, mis on tema jaoks siiski väga suur.

Nagu ma ütlesin, võib raamatut lugeda nii ajaloolise romaani (tegevus toimub XVII sajandil), kui müstilise seiklusromaani (ehkki võitlusi ja actionit seal just liiga palju ei ole), kui allegoorilise mõistujutuna. Ilmselt on raamatus kõike. Ei saa samas ütelda, et lahendus oleks üllatav ja etteaimamatu. Tokarczuk räägib oma sõnadega üht sajandeid vanu legendi, mis erinevates variatsioonides eksisteerib paljude rahvast muinasjuttudes ja lääne kultuuris on ehk kõige laiema tuntuse saanud Graali legendides. Kes on piisavalt puhas, et võtta vastu Ideaalne? Ja kui tegu on ideaalse Teadmisega, leiab autor, et Raamat annab end kätte vaid sellele, kes üldse lugeda ei oska!

Pean ütlema kohe, et ilmselt andsin “Raamaturahva reisile” Goodreadsis viis tärni väikese avansina. Ei saa siiski ütelda, et raamat oleks mind vapustanud, aga temas oli palju seda, mis mind tohutult võlub: kuhugile salajasse paika peidetud müstiline Ideaal, teekond selle otsimiseks ja kogu raamatu väldanud küsimus, kas see, mida seltskond otsib, on tõesti reaalselt olemas või on see lihtsalt inimese igatsus millegi Absoluutse, Ideaalse ja Püha järele? Ja lõpuks, kes on tegelastest see, kes selle Püha lõpuks leiab?

Ehk olen juba liiga palju ette ära rääkinud ja rohkem ei taha selle sisust rääkida. Loodetavasti elavdab Nobeli preemia ka eesti kirjastajate ja tõlkijate huvi selle autori vastu ning ülalmainitud raamat (mis tegelikult pole siiski tema kõige paremaks peetud romaan) ilmub lõpuks ka eesti keeles.

Olga Tokarczuk “Maailma kõige inetum naisterahvas” 3/5
Ольга Токарчук “Путь Людей Книги” 5/5

Üks kommentaar “Olga Tokarczuk – Maailma kõige inetum naisterahvas / Путь Людей Книги

  1. Hendrik Lindepuu on Poola kirjanduse tõlkimise oma südameasjaks võtnud ja oma kirjastuses seda välja annab. Tema tõlkes on ilmunud veel “Päeva maja, öö maja”.

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s