Charles Williams – War in Heaven

Charles Williams on autor, keda ilmselt enamik eesti lugejatest üldse ei tea, sest eesti keelde pole temast tõlgitud mitte ühtegi raamatut. Küll pole antud žanr eesti lugejale sugugi tundmatu, sest selliseid “üleloomuliku thrilleri” žanris raamatuid on meie maal üllitanud ennekõike kirjastus Ersen oma sarjas “Raamat, mida peab lugema”, aga kahjuks on need tihti üsna suvaliselt valitud ning halvas tõlkes. Lisaks on sellest                žanrist tänapäeval saanud odava ajaviitekirjanduse osa, kus paljud teemad on kümneid kordi üleekspluateeritud. Sellepärast on
üleloomulik thriller kindlasti kirjandusžanr, mille paljud kohe prügikasti viskavad, sest tegelikult pakub see huvi vaid neile, keda erutab ka religioon, müstika ja see, mida tänapäeval ekslikult esoteerikaks nimetatakse, mis seda aga kohe kindlasti ei ole.

Charles Williamsi puhul tuleb siiski teha mõningasi mööndusi, mis viivad tema niiöelda rohkem kirjanduse plusspoolele kui tema tänased epigoonid. Nimelt on tema raamatud ilmunud aastatel 1931-1945, mil „üleloomulik thriller“ selle tänasel kujul polnud veel tekkinud. Kõik Dan Brownid ja James Rollinsid olid veel sündimata ning kogu see žanr polnud veel massikirjandus nagu täna, vaid pigem üsna selge nišitoode. Williams ise on kirjutanud paljudes eri žanrites ning avaldanud muuhulgas ka teoloogilisi traktaate, aga ta on kirjanduse ajalukku jäänud pigem oma romaanidega.

Minu huvi Williamsi vastu tekkis mõni aasta tagasi peamiselt tema romaani „The Greater Trumps“ tõttu, sest üritan läbi lugeda kõik ilukirjanduslikud teosed, mis kas põhinevat Taro kaartide pakil või siis on neli kaartidel raamatus väga oluline roll. Et „The Greater Trumps“ on tema sarja neljas teos, otsustasin enne läbi lugeda sarja avaosa, milleks ongi „War in Heaven“.

Kellele võiks Willams meeldida? Ilmselt neile, kellele pakub huvi just kristlik mütoloogia, okultism ja see vaimsuse vool, mis oli Euroopas valitsev enne Teist Maailmasõda. Tänasest New Agest oli toonane spirituaalne traditsioon ikka päris erinev. „War in Heaven“ keskendub ühele kesksetest keskaegsetest müütidest – Pühale Graalile. Nimelt ilmub ühes kolkakoguduses päevavalgele ei miski muu kui Püha Graal ning edasi järgneb pinev heitlus valguse ja pimeduse jõudude vahel, kus esimesed üritavad Graali kaitsta, teised aga esmalt enda kasuks ära kasutada, hiljem aga lausa hävitada.

Stiili poolest võiks raamat sobida neile, kellele meeldib see, kuidas kirjutati kriminaal- ja põnevuskirjandust enne Teist Maailmasõda, esimesena tulevad meelde osade Edgar Wallace romaanide stiil, kus tegutsevad härrasmehed ja tegevus pole kunagi liialt verine.  Kui selline vanamoeline stiil lugejale ei istu, siis pole ka antud raamat ilmselt tema jaoks.

Minu jaoks oligi selle raamatu lugemisel oluliseks terve rea minu jaoks huvitavate elementide kooseksisteerimine: kristlikud keskaegsed müüdid, paras annus üleloomulikkust ja müstikat ning sinna juurde härrasmeestest detektiivid ja valguse kaitsjad. Ehk siis nii stiililiselt kui temaatiliselt oli teos just selline, mida ma armastan. Ees ootavad veel selle sarja järgmised osad, ehkki, nagu selgub, pole need üldse omavahel ei ajaliselt ega tegevuslikult seotud, nii et neid võib lugeda suvalises järjekorras.

8/10

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s