Hesketh Pearson “Walter Scott – His Life and Personality”

TEEMA 51 – Biograafia.

Biograafia on selline huvitav žanr, et väga sageli on sul lugemise järel kahtlused, et kas lugesid enam-vähem tegelikkusele vastavat pilti raamatus kujutatud isikust või on tegemist pigem autori ettekujutusega. Sest biograafia võib libastuda kahte vastandlikku suunda: ta võib olla kantud kõmujanus autori soovist oma teose aluseks oleva isiku elust kõike skandaalset ja šokeerivat välja otsida ning ta võib olla selline ülistuslaul, mis maalib isikust lausa ingelliku pildi. Pean ütlema, et Hesketh Pearsoni raamatu lugemise järel tekkis tõsine soov võtta kätte mõni viimastel aastakümnetel ilmunud Walter Scotti biograafia, sest too 1954. aastal ilmunud teos jätab küll kohati pigem ülistuslaulu mulje. Võib-olla oligi Walter Scott tõesti selline ülimalt õilis, isetu, ideaalilähedane isiksus, aga mulle tundub, et vähemalt osaliselt on tegu biograafia autori vaimustusega, mis on hakanud tulemust moonutama.

Siiski oli raamat kirjutatud piisavalt haaravalt, et sellest naudingut saada. Eluseigad olid kõik paigas, kõik romaanid olid vist ka ära mainitud, ehkki jällegi läheb minu maitse ja autori hinnang Scotti teostele suuresti lahku.

Scott on minu jaoks üldse selles mõttes eriline autor, et mul on tema 27 romaanist lugemata vaid kaks ja needki kavatsen kas sellel või järgmisel aastal läbi saada. Keskkooli ajal lugesin läbi peaaegu kõik tema vene keeles ilmunud kahekümneköitelise “Valitud teoste” köited ning viimastel aastatel olen lugenud originaalis veel lisaks neid teoseid, mida vene keeled polnud tõlgitud.  

Nii et võib ütelda, et mulle Walter Scott ilmselt sobib, nagu sobib üldse XIX sajandi pikkade kirjeldustega selline veidi lohisev ja paljusõnaline still. Ilmselt sellepärast valisin ka biograafia ennekõike autori järgi. Miks aga just see Hesketh Pearsoni versioon? Lihtsalt sellepärast, et see oli e-raamatuna Amazonist parasjagu odavalt saadaval,

Aga selline tunne jäi peale raamatu lugemist küll, et kas autor ikka ei teinud oma kirjutatu objekti õilsamaks, paremaks ja vooruslikumaks. Ilmselt pole me XXI sajandil enam harjunud selliste elulugudega, mis ei tegele kõige muu kõrval ka skandaaalide ülesotsimise ning pori pildumisega.

Hesketh Pearson “Walter Scott – His Life and Personality”

House of Stratus 2015 (kindle e-book) 236 lk

6/10

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s