Mika Waltari “Mikael Karvajalg” I-II

Ma pole vist ühestki raamatust nii pikalt unistanud, enne kui selle lõpuks otsa sain. “Mikael Karvajalg” on lausa mitme koha pealt minu jaoks eriline. Avastasin selle kusagil 1990’ndate keskel ning suutsin lugeda esimesest köitest ligi poole läbi Rahvusraamatukogu suures lugemissaalis. See on minu jaoks suur saavutus eelkõige sellepärast, et üldiselt ma ei suuda üldse suurtes saalides lugeda ja absoluutselt ideaalne lugemiskeskkond on minu jaoks hopis vannituba. Aga see raamat avaldas juba esmakohtumisel nii suurt muljet, et ligi 250 lehekülge suutsin avalikus saalis läbi lugeda.

Peale seda tulid aastad, kus see teos oli mul pidevalt meeles ja ma olin kindlalt otsustanud, et tahan ta kindlasti ka endale osta, ainult et ma ei sattunud sellele kunagi peale. Lõpuks leidsin ta sel suvel ühelt osta.ee oksjonilt.

Kummalisel kombel läks raamatu kaanest kaaneni läbilugemisele aga üllatavalt palju aega. Alustasin esimest köidet juuni alguses ja lõpetasin teise oktoobri lõpus. Ehk siis vaheaegadega sai seda loetud lausa peaaegu viis kuud. Osaliselt on selles süüdi sellesse aega jäänud keerulised elusündmused, osaliselt aga Miks Waltari ääretult tihe tekst, mida pole sugugi kerge lugeda. Võimalik, et ka too 1957. aastal Rootsis välja antud tõlge on tänaseks keeleliselt mõnevõrra vananenud. Igal juhul pean ütlema, et seda raamatut suutsin lugeda vaid täiesti puhanud peaga ja eriliselt süvenedes.

Stiililt on “Mikael Karvajalg” kirjutatud üsna traditsioonilises kelmiromaani žanris. Peategelane, Turust pärit Mikael Karvajalg ja tema sõber Antti, on huvitav segu ühelt poolt siirusest ja naiivsusest ning teiselt poolt omakasupüüdlikkusest ja petturlusest – ühes stseenis toimivad nad esimeste, järgmises aga hoopis nende teiste iseloomujoone ajel. Waltari paneb nad rändama läbi kogu Euroopa, nad kohtuvad oma teekonnal paljude ajalooliste isikutega ja viibivad erakordsel paljude ajalooliste sündmuste juures. Nii on romaani kõrvaltegelaste hulgas Taani kuningas Christian II ning Mikael Karvajalg viibib viimase korraldatud Stockholmi veresauna juures, Martin Luther, Thomas Müntzer (kelle mässust Mikael osa võtab, aga oskab sellest lüüasaamise järel puhta nahaga välja tulla), Paracelsus, Albrecht Dürer ja paljud teised. Romaan lõpeb Rooma rüüstamisega 1527. aastal.

Samas, kui hakata süvenema maailma, mille Waltari oma romaanis loob, on see üsna sünge ning pessimistlik. Reetmine pole tema ajaloolistes romaanides ja ka “Mikael Karvajalas” mitte erand, vaid pigem reegel. Reedavad kuningad, reedavad vaimulikud, reedavad sõbrad ja reedavad ka need, keda kangelased on hetk tagasi aidanud. Ja ega ka peategelased ise ajuti sugugi paremad ei ole, kui see neile kasulikuks osutub. Kõikjal domineerib inimlik alatus, omakasupüüdlikkus, kasuhimu ja liiderlikkus. Ja loomulikult kõik valetavad.

Ma ei julge ainult selle raamatu ja juba ammu loetud ja tänaseks vaid ähmaselt meeles olevate “Sinuhe” ja “Turms, surematu” järgi ütelda, kas Waltari maailmapilti võiks ka mingis mõttes misantroopseks pidada, küll aga puuduvad selles igasugused illusioonid selle suhtes, et inimkond võiks olla kõigi nende ilusate ideaalide kõrgusel, mida pühakirjad, filosoofid ja kõikvõimalikud “ilusad” raamatud meile maalivad. Inimkond on üldiselt üks paras pask, enamik inimesi rumalad ja omakasupüüdlikud, massid on üks loomastunud kari ning selles maailmas ja selle inimkonna keskel peab kangelane lihtsalt ellu jääma. Ning selline maailm loobki selliseid kangelasi, nagu on Mikael Karvajalg.

Walteri ei sobi kindlasti neile, kes tahavad lugeda ilusaid ja sinisilmseid raamatuid, kus “inimesed on ilusad ja head”, aga ta sobib väga hästi neile, kes suudavad olla illusioonidest kõrgemal ning näha inimkonda selle ajaloos ilustamata ja ilma liigse idealiseerimiseta. Ja mul on riiulis ka selle järg “Mikael Hakim” täisversioonis juba ootamas.

Mika Waltari “Mikael Karvajalg” I-II Orto 1957 (446 + 356 lk)

4/5

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s